Namiestnictwo Zuchowe

Namiestnictwo Zuchowe „SENTIRE” składa się z następujących gromad: 1. GZ „Bajkowe Cudaki” z Sulęcinka, 2. GZ „Wędrowne Nutki” ze Środy Wlkp., 3. GZ „Słoneczne Bractwo” z Kleszczewa oraz 4. GZ „Polne Kwiatki” z Zaniemyśla. Funkcję namiestniczki pełni phm. Ewa Nowicka HO.

Świąteczny biwak Namiestnictwa „Listy od M.”, grudzień 2017

Czym jest namiestnictwo?

To wspólnota gromad zuchowych naszego hufca, gdzie każdy drużynowy i przyboczny może otrzymać wsparcie, którego potrzebuje. Chcemy, aby dzięki namiestnictwu każdy mógł mieć możliwość zainspirowania się, zdobycia pozytywnych doświadczeń, poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności. W namiestnictwie nawzajem się motywujemy. I nie chodzi tu o samą wiedzę, ale przede wszystkim o działanie, o wypróbowywanie nowych form, poruszanie ważnych tematów i o tworzenie więzi między członkami namiestnictwa.

Kolonia „Port Zuchowy”, Pogorzelica 2018

Dotychczasowa działalność:

Namiestnictwo Zuchowe „SENTIRE” zostało zawiązane na przełomie marca i kwietnia 2017 roku pod przewodnictwem namiestniczki zuchowej pwd. Ewy Nowickiej, która została nią mianowana aż 2 lata wcześniej, ale musiała dojrzeć do pełnionej funkcji. Przez ten czas kadra namiestnictwa wypracowała swoją obrzędowość, współorganizowała biwak hufcowy „Cztery Żywioły” w czerwcu 2017 roku, na który przygotowała program części zuchowej, w tym „Festiwal Piosenki Zuchowej i Zuchowe Talent Show” oraz obrzęd Odnowienia Obietnicy Zucha, a także ułożyła program Kolonii Zuchowej „Madagaskar” w Pogorzelicy na lipiec 2017 roku. Natomiast w roku 2018 przeprowadziła warsztaty dot. instrumentów metodycznych, zorganizowała biwak świąteczny „Listy od. M.”, opracowała propozycję programową na Dzień Myśli Braterskiej, współorganizowała Zlot Hufca „Węzeł”. W działania namiestnictwa włączają się wszystkie Gromady Zuchowe w Hufcu Środa Wlkp., a na zbiórkach spotyka się cała kadra Gromad: drużynowi, przyboczni oraz potencjalni przyboczni. Namiestnictwo ze względu na swój rozmiar (jest małe) nie ma Rady Namiestnictwa, co zostało zaakceptowane przez wszystkich jego członków. Jego pracami kieruje Namiestniczka.

Śpiewanie jest nieodłącznym elementem zarówno pracy z zuchami jak i zbiórek Namiestnictwa. Na zdjęciu druhna Zosia Kuźniewska podczas muzykowania na plaży.
Kolonia Zuchowa, Pogorzelica 2018

Obrzędowość:

  • Nazwa: „SENTIRE”, czyli „czuć, odczuwać” à odnosi się ona do wielu sfer, m.in. pozdrowienia zuchowego „Czuj!” czy odczuwania różnych bodźców ze świata, różnych potrzeb i reagowania na nie.
  • Symbol: Ogień Olimpijski à „Ogień” od zawsze łączy zuchów i harcerzy, dodaliśmy do niego „Olimpijski”, bo mamy zamiar organizować Hufcową Olimpiadę Gromad.
  • Zdrowe jedzenie: W dobie konserwantów, barwników i tłuszczów promujemy zdrową żywność. Na zbiórkach i wyjazdach nie pozwalamy na chipsy czy gazowane napoje, ale zawsze mamy w pobliżu marchewkę, ogórka czy inne warzywa.
  • Namiestnicza gra: „Halli Galli” – potocznie zwana „Owockami” à promujemy zdrowie nawet w grach! Każde spotkanie kończy się rundką w „Owocki”, każda Gromada ma też swój egzemplarz gry.
  • Zbiórki namiestnictwa: Na każdej zbiórce kadra śpiewa trzy piosenki
    z Namiestniczego Śpiewnika: zuchową (by móc nauczyć zuchy w Gromadzie), harcerską (bo przecież jesteśmy instruktorami zuchowymi i kadrą zuchową, ale nadal harcerzami) oraz tzw. „inną” (bo trzeba pamiętać o dobrej zabawie). Drugą zawsze obecną rzeczą są „nowości” – na każdej zbiórce ktoś przedstawia coś nowego, co wyszło super na zbiórce Gromady albo co znalazł/wyszukał gdzieś i chce się przekonać czy wyjdzie. Dalsza część zbiórek zawsze wygląda inaczej, w zależności od podejmowanego tematu.
  • Zawołanie namiestnictwa (na podstawie zawołania phm. Hanny Doroszewskiej-Furmanek):

Jeszcze nas nie znacie? – szkoda!
„My” to zuchy z Hufca Środa!
W namiestnictwie się trzymamy,
razem wielką siłę mamy!
Tu bawimy się, zmieniamy,
i o zdrowie nasze dbamy.
By za wiele, wiele lat
wciąż wspaniały był nasz świat!


Namiestniczka Zuchowa: phm. Ewa Nowicka HO

Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz ochotę nas odwiedzić? A może marzysz o założeniu gromady gdzieś, gdzie jeszcze nie ma zuchów? Namiestniczka zuchowa służy pomocą w tej i każdej innej sprawie! Telefon kontaktowy:  663 218 265

 Pliki przydatne dla kadry zuchowej:
Jak pracować z Prawem Zucha – poradnik
Bank pomysłów z pląsami i zabawami