4 GZ „Polne Kwiatki”

4 Gromada Zuchowa „Polne Kwiatki”
z Zaniemyśla

4 GZ „Polne Kwiatki” działa już 12 lat!

Obrzędowość w skrócie…dużym skrócie:

Legenda: 21. marca 2003 roku gromadkę bawiących się dzieci odwiedziła Pani Wiosna. Opowiadała im cudowne historie o tym jak to potrafią bawić się zuchy i tak zachęciła je do założenia gromady zuchowej. Podarowała też zuchom koszyk polnych kwiatków, który stał się totemem gromady. To od niego – na pamiątkę odwiedzin Pani Wiosny – gromada nazwana została „Polnymi Kwiatkami”. Dzięki temu Pierwszy Dzień Wiosny jest dla zuchów z Zaniemyśla dniem wyjątkowym: co roku 21. marca świętują oni swoje urodziny.

Chusty: Niesłychanie błękitne tło chust roi się od kwiatków. Urocze zaniemyskie chusty są już rozpoznawalne wśród innych środowisk zuchowych oraz harcerskich. Nie znajdziecie ich nigdzie – ich pochodzenie jest tajemnicą przekazywaną sobie przez druhny drużynowe.

Piosenka: Znana wszystkim „Stokrotka” w nieznanej niektórym klaskanej wersji.

Okrzyk: Zgodny z trzecim punktem Prawa Zucha: „Polne… Kwiatki! Kwiatki… Polne! Wszystkie zuchy mają zdolne!”

1

Biwak „Z magią za pan brat!”
5-6.12.2014r.

Funkcje:

Drużynowa: HO Ewa Nowicka

Opiekun gromady: pwd. Ada Jądrzak

Poprzednie drużynowe: pwd. Katarzyna Dudzic, pwd. Agnieszka Dudzic

Zbiórki:

Prawo Zucha: Uczymy się jak postępować zgodnie z nim przez, oczywiście, zabawę!

Zuchowe Gwiazdki: Zdobywamy je poprzez całoroczną pracę. Na tajemniczych kartach próby druhna drużynowa notuje nasze postępy, a po „Biegu na Gwiazdkę” nadaje nam zuchowe stopnie przy blasku ognia.

Sprawności: Nie ma nic lepszego, gdy po kilku zbiórkach dobrej zabawy dostajemy znaczki sprawności! Zdobywając je, wcielamy się w różne zawody, postacie z bajek czy ludzi  innych kultur.

Pląsy i piosenki: Przerywniki w zabawie. Na każdej zbiórce jest ich kilka. Bardzo lubimy, kiedy druhny uczą nas nowych pląsów i piosenek.

Majsterka: Rysujemy, malujemy, rzeźbimy, robimy plakaty, laurki, kukiełki, origami, lampiony, latawce i wiele, wiele innych rzeczy!

Wycieczki: Nie wszystkie zbiórki odbywają się w harcówce. Czasami można nas spotkać w innych miejscach. Byliśmy np. w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji, kiedy rozdawaliśmy zrobione przez nas patriotyczne kwiatki na Akademii z okazji Święta Niepodległości czy w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdy zdobywaliśmy sprawność Strażaka

2

Wigilia zuchowo-harcerska
16.12.2014r.

Współpraca i spotkania poza zbiórkami:

3. WDH „Czarne Pantery”: Do tej drużyny przekazywane są zuchy, kiedy przyjdzie im opuścić Gromadę, by poznać nowe, harcerskie przygody. Organizujemy wiele akcji wspólnie z „Czarnymi Panterami”. W tym roku były to: uroczyste przekazanie zuchów do harcerzy, wspólna Wigilia zuchowo-harcerska, akcja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, akcja zarobkowa „Śpiewaj z harcerzami!”.

Parafia w Zaniemyślu: Od wielu lat zuchy biorą udział w przekazaniu Parafii Betlejemskiego Światła Pokoju odpalanego w grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Zuchy wielokrotnie korzystały również z pomieszczeń salki przy kościele Matki Bożej przy okazji biwaków czy też obchodów urodzin.

Wyjazdy: Co roku zuchy mają okazję pojechać na co najmniej 3 biwaki! Świetne wspomnienia przywożą również znad morza, po kolonii zuchowej w Pogorzelicy.

Inne akcje: Tańczenie na balu przebierańców (w tym roku o wdzięcznym temacie „W zdrowym ciele – zdrowy zuch!”), obchody urodzin Gromady, co cztery lata świętowanie Imienin Zucha, a każdego roku multum innych atrakcji jak ogniska, rajdy czy zloty.

3

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
11.01.2015r.

4. GZ „Polne Kwiatki” znajdziecie również na fb!

Fanpage „Polnych Kwiatków”